Vipassana – 1-5 Temmuz 2012

VipassanaVIPASSANA

Farkındalık Meditasyonu İnzivası, 1-5 Temmuz, Aytepe, Yuvacık

İnziva Yeri:

İnziva İstanbul’a arabayla 75-90 dk kadar uzaklıkta olan İzmit Samandağ yaylalarından Yuvacık-Aytepe’de bulunan Parpalia butik otelde gerçekleştirilecektir.

Ayrıntılı bilgi ve fotoğraflar için:

http://www.facebook.com/parpalia.konaklama

Parpalia

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151170286678626.541821.555123625&type=3

Tarihler

Vipassana inzivası 1 Temmuz Pazar günü saat 19:00’da başlayacak, 5 Temmuz Perşembe günü saat 15:00’te sona erecektir. 1 Temmuz Pazar günü saat 18:00’e kadar giriş yapılması gereklidir.

Ulaşım

Parpalia Gidiş: 1 Temmuz Pazar

15:30 Taksim AKM’nin önü

16:15 Kadıköy Evlendirme Dairesi önü

İstanbul Dönüş: 5 Temmuz Perşembe 15:00 Parpalia‘dan kalkış.Yol yaklaşık 1,5 saat sürmekte olup Kadıköy varış 16:30, Taksim varış 17:15 olarak öngörülmektedir. Trafik durumuna bağlı olarak varış saatlerinde oynamalar olabilir.

Konaklama

Parpalia’da 12 adet çift kişilik oda mevcuttur, bazı odalarda yatak ilavesi suretiyle 3 kişi de kalınabilmektedir. Konaklamalar çift veya üç kişilik odalarda yapılacaktır.  Çift veya üç kişilik odalar arasında fiyat farkı yoktur. 2 veya 3 kişilik olup olmaması katılımcı sayısına göre belli olacaktır. Odalar kura ile belirlenecektir. Birbirini tanıyan kişilerin aynı odada kalmamasına özen gösterilir.

Parpalia Oda Manzarası

Kursa Getirilecekler:

Kursa gelirken ilaç vs. gibi kişisel eşyalarınızı unutmayınız. Ayrıca, minderlerimiz var ancak isteyenler meditasyon sırasında kullanacakları kendi minderlerini de getirebilirler.

Yemekler:

Kurs boyunca iki öğün vejetaryen yemek sunulacaktır. Sabah kahvaltılarını 07:00’de, öğle yemeklerini ise 12:00-14:00 arasında yiyecegiz. Öğle yemeginden bir sonraki sabah kahvaltısına kadar katı yiyecek tüketmeyecegiz ama akşamüstü içecek (çay türevleri) sunulacaktır.

Tercüme:

Kurs boyunca ögretmenin konuşmaları İngilizce olacak ve ardıl olarak Türkçe’ye çevrilecektir. Katılımcıların öğretmen ile görüsmeleri sırasında da gerekirse çeviri yapılacaktır.

Öğretmen:

Jeff OliverKursu yurutecek öğretmenimiz bildiginiz gibi, Jeff Oliver… Enerjik ve çok yönlü bir meditasyon öğretmeni. Sekiz yılını Burma Budist geleneklerine bağlı bir rahip olarak uluslararası üne sahip meditasyon öğretmeni Saygıdeğer Chanmyay Sayadaw U Janaka’nin öğrencisi olarak geçirdi ve toplam 18 yılı aşkın bir süredir Vipassana meditasyonu yapıyor. 2002 yilinda rahipligi birakan Jeff, o tarihten beri Avustralya, Cek Cumhuriyeti, Malezya, Tayland ve tabii Türkiye gibi birçok farklı ülkede pratik gündelik hayat kalitesinin artırılması ve zihin yönetimi üzerine öğretiyor ve tecrübelerini paylaşıyor.

VİPASSANA KURSLARI

Eski zamanlardan beri tüm bilge kültürler inzivaya çekilmenin değerini bilmişlerdir. İnzivada geçirilen zaman; bedenimizi, kalbimizi ve zihnimizi derinden dinleyebilmemiz için hayatın karmaşasından uzaklaşmamıza olanak sağlar. Meditasyon kursları, içe yönelik anlayış ve özgürlük için uygulama talimatları ve grup desteği sağlar.

Vipassana kursları, herhangi bir inanca sahip ya da hiç inancı olmayan, bilgelik ve şefkat yolunda yürümek isteyen, meditasyon uygulamasında tecrübesi olan ya da yeni başlayan herkese uygun olarak tasarlanmıştır. Kurs, sukünet içinde dikkatlilik, dingin kayıtsızlık, içgörü, huzur ve özgürlük ana temalarını keşfetmeyi amaçlamaktadır.

Kurs

Kurs; yoğun bir meditasyon uygulaması için bir fırsat ve desteklenmiş bir ortam sağlar. Kursta ki ana uygulama, içgörü(vipassana) meditasyonudur, ki bu farkındalık eğitiminin Asya’da 2500 yıldan fazla bir süredir uygulanan geleneksel bir yöntemidir. Dikkat önce nefese, sonra da bedene, hislere ve zihne yönlendirilerek, uygulamayla zihin odaklanır ve sakinleştirilir. Bu çalışma kişinin işe yaramaz şartlanmalarını görüp bırakmasına ve bu yolla tam olarak anda yaşamasına olanak sağlar.

Kurslar sessizlik içinde gerçekleşir ve uygulayıcılar birbirleriyle konuşmazlar. Uygulayıcıların içinde bulundukları ortamı daha iyi hissedebilmeleri, farkındalıkların keskinleşmesi, bedenlerinin sakinleşmesi, zihinlerinin temizlenmesi ve sonuç olarak da içgörü ve anlayışın gelişebilmesi için gerekli olan boşluğun yaratılması için kurs süresince yazmak ve kitap okumak da tavsiye edilmemektedir, ancak not alabilir ve grup paylaşımlarında deneyimlerinizi katılımcılarla paylaşabilrisiniz.

Oyalayıcı şeyler olmadığından ortamda dikkatimizi dağıtacak hiç bir şey yoktur. Kendimizden kaçacak bir yer de bulunmadığından, kurs sonrasında kurs öncesine oranla kendimizi daha iyi tanıma olasılığı büyüktür. Her anı; ya dikkatsizlik, korku ve yargıyla ya da netlik, sevecenlik  ve uyanıklıkla yaşamak gibi bir seçme şansımız olduğunu gördükçe, kendimizi bilme, tanıma ve anlama gelişecektir. Farkındalık, netlik ve sevecenlik gücünü geliştirdikçe, bizi içsel özgürlüğe ve huzurlu bir kalbe ulaştıracak olan kendi yolumuzu keşfedeceğiz.

Kursta bir gün

Kursun günlük ritmi birbirini izleyen oturma ve yürüme meditasyonları, yeme ve çalışma meditasyonları ve bunun yanında hocayla görüşme , akşam sohbeti ve dinlenme saatlerinden oluşmaktadır. Uygulama sabah saat 6’da ilk grup halinde oturma meditasyonuyla başlar ve gece 9:30’da son bulur. Her sabah eğitmen gün içinde uygulanacak  meditasyon için gerekli eğitimi verir. Kursun tamamı farkındalık eğitimi, nefes egzersizleri, beden ve çevrenin derin farkındalığı, hislerin doğası üzerinde meditasyon, zihin ve bunu yöneten yasaların farkındalığı eğitimlerinin birbirini izlemesinden oluşur. Bunlar Asya’da öğretilen içgörü (vipassana) meditasyonunun temel öğretileridir.

Oturma meditasyonu

Oturma meditasyonu kursların kalbinde yer alan çok güzel bir uygulamadır. Oturma uygulamasında sükunet ve dinginlik gelişir, konsantrasyon derinleşir ve farkındalık genişler. Yüreğin bu şekilde eğitimi, olagelen her şey için sevecenlik ve şefkat oluşumunu sağlar.

Yürüme meditasyonu

Yerküre üzerinde zarif ve bilgece yürümek de bilinen bir meditasyon yöntemidir. Kursta, yürüme meditasyonu ve oturma meditasyonları birbirini izler. Yürüme meditasyonunda yürüyüş sırasında oluşan bedensel hissedişlere odaklanarak farkındalık geliştirilir. Yürüme meditasyonunda eylem sırasında farkında olmayı deneyimleriz. Yavaş ve dikkatli bir yürüme tekniği öğretilir.

Yeme meditasyonu

Kursta, yediğimiz yiyeceklerin ve tüm yeme ve beslenme sürecinin dikkatle gözlenmesi de uygulamalardan biridir. Uygulayanların,yürüme ve oturma sırasında olduğu gibi aynı şekilde sakin ve yoğunlaşmış bir dikkati yemek yeme sırasında da uygulamaları gerekmektedir. Dikkatli bir şekilde yemek yeme içgörü doğuşu için harika bir ortam yaratır. Dikkatlice bir elmayı yemek bile, bizi yemek sofrasından uzaklaştırıp  bir meyve bahçesine götürür, ki orada ağacı besleyen, güneş, yağmur ve toprağa, yetiştiriciye, toplayana, taşıyana, manava ve tüm varoluşun birbirine bağlı olduğu gerçeğine ulaşılır. Kursta vejetaryen yemekler sunulur. Ana yemek gün ortasında verilir. Yemekler sessizlik içinde yenilir.

Akşam sohbetleri

Akşam sohbetleri kursun sesli kısmını oluşturur. Her gün, 1 saat kadar, öğretmen kurs uygulamaları ya da dünyada bilgece nasıl yaşanabileceği konusunda rehberlik sunar. Sohbetler meditasyonun ne olduğunu netleştirmeyi ve günlük hayatta nasıl uygulanacağını keşfetmeyi amaçlamaktadır.

Görüşmeler

Yoğun kursların en değerli kısımlarından biri, kişinin kendi içsel yaşamını öğretmen ile açıklıkla konuşma fırsatının olmasıdır. Öğretmen soruları cevaplamak, sorunları tartışmak, rehberlik sunmak ve meditasyon uygulamalarını açıklamak üzere düzenli olarak uygulayıcılarla ile birebir  ya da küçük grup görüşmeleri düzenler. Uygulayıcılar kurs boyunca ihtiyaç duydukları herhangi bir zamanda da öğretmenle görüşüp, danışabilirler. Bu öğretmen desteği uygulayıcının meditasyon uygulamasının derinleşmesini kolaylaştırır ve öğrencinin anlayışının gelişmesini teşvik eder.

Vipassana dönüş yolu

Kurstan ayrılış

Kursun nasıl olacağı konusunda ne hayal ederseniz edin, büyük ihtimalle sizin düşündüğünüzden çok farklı olacaktır. Katılımcıların büyük çoğunluğu kursu derinden tazeleyici, şifalandırıcı ve sıklıkla hayat dönüştürücü olarak deneyimlemişlerdir. Ruhsal gerçekler sıradan hayatımızın her gününde görülüp deneyimlenebildiği halde; kurslardaki dinginlik ve sadelik yenilenme için harika ve eşi benzeri olmayan bir fırsat sağlar. Kursun sonunda uygulamaya evde devam etme konusunda sohbetler ve açıklamalar sunulur. Görevimiz yaşadığımız ortama geri dönüp, karşılaştığımız herkese ve her şeye içimizde yeniden uyanan farkındalık ve şefkatle dokunabilmektir.

Dana-Bağış ve ödemeler

Dana, cömertlik ve vermenin Pali dilinde karşılığıdır, ki bu takdir ve teşekkürün gönüllü bir ifadesi anlamına gelir. Kursun sonunda katılımcılara öğretmen için bağış katkısı yapma fırsatı sunulur. Bu; kurs geleneğini ve öğretiyi 2500 yıldan beri ayakta tutan cömertlik ruhuna katılmaya bir davetten ibarettir. Öğretmenlerin eğitime devam edebilmelerini sağlar ve eğitimin yaşama geçirilebilmesini ve sürdürülebilmesini destekler.

Kurs katılım ücreti ulaşım, yemek, yatacak yer ve organizasyon masraflarını karşılar. Bilgelik ve şefkat öğretileri paha biçilmez olarak kabul edilir ve bu yüzden öğretmenler kendi anlayışlarını ücretsiz olarak sunarlar. Öğretmenler seyahat ve yatacak yer masrafları dışında organizasyondan hiçbir ödeme almazlar.

Dana geleneği çok güzel ve kıymetli bir gelenektir, bizleri kalplerimizin cömertliğini yeşertmeye ve özgürlüğün ve şefkatin paha biçilmez ve sevinçle dolu öğretisini sürdürüşe katılmaya davet eder. Birbirimize bağlılığın ve dayanışmanın açıkça bir ifadesidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s